עמוד הבית » Uncategorized » מסחר בבורסה למתחילים – כך תעשו זאת באופן עצמאי

מסחר בבורסה למתחילים – כך תעשו זאת באופן עצמאי

מסחר בבורסה למתחילים

יותר ויותר אנשים מוותרים על שירותיהם של הבנקים ובתי ההשקעות בניהול ההשקעות שלהם, ומתחילים לסחור בבורסות בארץ ובחו”ל באופן עצמאי. מה שמניע אותם לעשות זאת היום יותר מאשר בעבר זו ההתקדמות שעשו מערכות המסחר הממוחשבות. כך הם מקבלים לידיהם את השליטה המלאה על הכסף, על קבלת ההחלטות איפה ומתי להשקיע אותו, באיזה אופן, מתי למכור ועוד. לצד היכולת לבצע פעולות השקעה בלי הצורך ביצירת קשר עם יועץ השקעות או מנהל השקעות, ישנו גם יתרון של הוזלה משמעותית של עלויות דמי ניהול והעמלות הנגבים כאשר אדם אחר מבצע עבורם את פעולות המסחר.
 

כיצד מתחילים לסחור בבורסה?

ראשית יש להכיר היטב את שוק ההון ולהיכנס לתחום רק לאחר לימוד מעמיק של כל המונחים, הכלים, השחקנים, תחומי ההשקעות וכמובן הסיכונים. כשיש בידכם את הידע והביטחון לסחור ניתן לפתוח חשבון השקעות בבנקים, בתי השקעות או אחד מחברי הבורסה. באתרי האינטרנט של הגופים הללו, העומדים בתנאים מסוימים, מתאפשרת פתיחת חשבון השקעות אונליין. לאחר מכן מקבלים שם משתמש וסיסמה לאחת ממערכות המסחר הממוחשבות הקיימות בשוק, ובתום תהליך רישום ואימות מתחילים לסחור. המסחר מתבצע בהתאם לסכומים שהופקדו לחשבון ולתנאי הפעילות שאושרו, באמצעות מחשב אישי, טלפון חכם או טאבלט.
 

מה הסכום שצריך משקיע מתחיל?

השקעה בבורסה למתחילים בראשית דרכם רצוי שתתאפיין בצעדים איטיים וזהירים. להתחיל בסכומי השקעה קטנים, אפילו כמה מאות שקלים בחודש, ועם ההתקדמות בעולם ההשקעות, רכישת עוד ידע וניסיון – להגדיל את סכומי ההשקעה. כמובן שיש לזכור כי הרווח או ההפסד והפוטנציאל של התשואה יהיו באותו היחס לסכום המושקע.
 

מהם ההבדלים בין מסחר עצמאי בבורסה לבין ניהול תיקי השקעות?

כשניהול תיק ההשקעות מועבר לטיפולו של מנהל תיקי השקעות, הוא יפעל על פי הבנתו וההחלטות השיפוטיות שלו. מנהל תיקי השקעות מנהל מספר תיקים במקביל ואינו רותם את כל זמנו ומרצו לתיק שלכם. סוחר עצמאי בבורסה ממוקד בתיק שלו בלבד, האחריות היא עליו והוא מבצע את כל פעולותיו במטרה להעלות את התשואה שהוא מרוויח מהתיק.
 

כיצד מבצעים פעולות בחשבון עצמאי בבורסה?

חבר הבורסה שאצלו פתחתם חשבון יעשה עבורכם כל הפעולות בניירות הערך שאתם רוצים לבצע. הוא מי שמעביר את הוראות הקנייה והמכירה של ניירות הערך השונים. הדבר מבוצע על ידי כניסה מערכת המסחר עימה אתם עובדים, בחירת הפקודה הרצויה על הנייר או הניירות המבוקשים ואישורה.
 

למי מתאים מסחר עצמאי והאם נדרש ניסיון לפני שמתחילים במסחר עצמאי?

סוחר עצמאי צריך להיות אדם בעל מוטיבציה ללמוד על תחומי ההשקעות ועל הבורסה ומעוניין לקחת על עצמו את האחריות על כספו. עליו להישאר מעודכן בנעשה בשווקים, להגיב מהירות ועם זאת גם לגלות סבלנות.
ניסיון אינו בהכרח נדרש לצורך מסחר עצמאי אך בהעדר ניסיון ישנה חשיבות לכמות הידע על שוק ההון הנצברת לפני שמתחילים לסחור. לא מעט סוחרים עוברים הכשרות, נעזרים בידע מגופים מקצועיים, לומדים מניסיונם של המרצים ואך נהנים מתמיכה וליווי של מרכז הלימוד שבו הוכשרו.
 

כמה זמן ביום דורשת השקעה בבורסה למתחילים בראשית דרכם?

אין כללים בשאלת פרק הזמן הנדרש להקצות לטובת השקעות בבורסה. התשובה אינדיבידואלית לכל משקיע ונגזרת מרמת הידע שלו והרצון להתעמקות במתרחש בבורסה ובשווקים השונים. השקעה רבה יותר מדי יום לא תבטיח רווחים גדולים יותר. ישנם סוחרים עצמאיים המשקיעים שעות רבות מדי יום בהתעדכנות ולימוד של השוק. ישנם כאלה שיספיק להם כחצי שעה כדי לבצע את הפעולות המינימליות ההכרחיות בניירות הערך שלהם. עם בסיס ידע נרחב וסבלנות רבה ניתן לראות תשואות נאות גם מבלי להקדיש לכך זמן רב.
 

כמה מס משלמים על רווחים בבורסה ומאיזה סכום מתחילים לשלם?

סוחרים בבורסה מחויבים בתשלום מס רווח הון בשיעור של 25% על הרווח הריאלי, ללא תלות בסכום ההשקעה (אם השקעתם 1,000 שקלים והרווח הריאלי היה 100 שקלים, תשלמו 25 שקלים מס).
גביית המס מתחילה כבר מהשקל הראשון. כמשקיעים מתחילים כדאי שתדעו כי החזרי מס על רווחי הון ניתנים לזכאים לכך.
 

מהי הדרך הנוחה להשקעה בבורסה למתחילים?

אחת האפשרויות עבור מי שרוצה להיכנס לתחום היא לעשות זאת דרך הבנק. לרוב הבנקים יש מערכת השקעות מסודרות ויועצי השקעות מנוסים. אולם הבנקים הם לרוב גם האפשרות היקרה ביותר עבורכם מבחינת עמלות מסחר.
אפשרות נוספת למסחר עצמאי היא באמצעות בית השקעות ישראלי. בתי ההשקעות מציעים לרוב עמלות נמוכות יותר מהבנקים בכל הקשור לקנייה, מכירה, דמי ניהול והמרת מט”ח. לרוב הם עדיין גובים עמלה גבוהה יותר מאשר סוחרים בארה”ב.
למי שלא מעוניין לפתוח חשבון השקעות דרך הבנק או דרך בית השקעות בארץ, יש גם אופציה לפתוח ישירות אצל סוחרים בחו”ל כ- Interactive Brokers המיוצגת בארץ על ידי אינטראקטיב ישראל. כאן עמלות מסחר נמוכות עד אפסיות ואין דמי ניהול. כמו כן, ניתן לסחור במוצרים שאינם קיימים בישראל.

כל סוחר מתחיל בשוק ההון צריך להחליט מי הברוקר דרכו הוא מעוניין לסחור ויהווה את הקשר בינו לבין הבורסה, ומהי תוכנת המסחר המועדפת עליו. כל ברוקר נוהג לעבוד עם מספר מערכות להשקעות בבורסה המהוות כלי העבודה שלו כך שכדאי להשוות בין שלל האפשרויות הקיימות בשוק ולקבל סקירה על האפליקציות. כך בוחרים אפליקציה למסחר במניות מתאימה מבחינת הצרכים והיעדים הספציפיים שלכם (מסחר רק בישראל או גם בחו”ל?), נוחות שימוש, מגוון אפשרויות ומהירות ביצוע.

מאמרים נוספים

כך בוחרים אפליקציה למסחר במניות

מהי אפליקציית מסחר? אפליקציה להשקעה במניות מאפשרת למשקיעים ותיקים וחדשים לנהל את השקעותיהם בבורסה ובשווקים פיננסיים אחרים. אם

קרא עוד »

מהו מסחר חברתי Social Trading?

מסחר חברתי Social Trading הינו תחום השקעה חדשני שהתפתח בשנים האחרונות והצלחתו היוותה פריצת דרך בענף שוק ההון.

קרא עוד »
אודות קולקטיב

אודות קולקטיב

קולקטיב שמה לה למטרה להנגיש את המסחר החברתי ללקוחות ישראליים! באמצעות הטכנולוגיה של קולקטיב ניתן להיחשף לאפשרויות השקעה שלא היו קיימות עד היום. בקולקטיב תמצאו מנהלי השקעות שחושפים את ביצועי תיק ההשקעות שלהם בצורה שקופה וברורה. מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור את מנהל ההשקעות שמעניין אתכם ובאמצעות ממשק פשוט לחבר למעקב אוטומטי את תיק ההשקעות שלכם. מאותו רגע התיק שלכם יחקה בצורה אוטומטית לחלוטין את ביצועי המשקיע שבחרתם.

נשמע לכם מעניין? בואו נדבר!

    Collective 2 קולקטיב מסחר חברתי