עמוד הבית » Uncategorized » מהו מסחר חברתי Social Trading?

מהו מסחר חברתי Social Trading?

social trading מסחר חברתי

מסחר חברתי Social Trading הינו תחום השקעה חדשני שהתפתח בשנים האחרונות והצלחתו היוותה פריצת דרך בענף שוק ההון. נתונים ומידע ששותפו בעבר רק בפורומים וקבוצות סגורות של משקיעים מומחים, כיום גלויים לכל משקיע בפלטפורמת מסחר חברתי. בלחיצת כפתור ניתן להיחשף למגוון רחב של משקיעים מובילים שמציגים את תיקי ההשקעות ואת הביצועים שלהם במסחר בשוק ההון.
הגדרת המסחר החברתי כשיטה המתבססת על חוכמת ההמונים אינה מדויקת – ההמון המשקיע בשוק ההון כולל גם עורכי דין, מסעדנים, רופאים ובעלי מקצועות רבים שאינם מתחום הפיננסים. בזירת המסחר החברתי מוצגים תיקי המסחר של מנהלי השקעות מובילים, ‘לידרים’ בעלי ידע והבנה מעמיקה יותר בעולמות המסחר בשוק ההון (כגון אנליסטים או בנקאים).

 

איך עובד המסחר החברתי?

לאחר קבלת גישה למערכת, מתאפשרת הצפייה בנתוני המסחר של המשקיעים המובילים במסחר החברתי. בלחיצה על משקיע מסוים, ניתן לראות את כל העסקאות ההיסטוריות, תשואות לפי מגוון טווחי זמן, מדדי סיכון ועוד נתונים רבים שאמורים לסייע בקבלת החלטה האם שווה לנו לעקוב אחר אותו לידר.
כל מנוי שמעוניין לעקוב אחר אחד המשקיעים המובילים לרוב ישלם דמי מנוי חודשי לאותו משקיע שמפרסם את ביצועיו. בעוד שהמשקיע המוביל מרוויח סכום כסף מהעוקבים אחריו, העוקבים עצמם מקבלים בזמן אמת מידע אודות הפעולות שהמשקיע המוביל מבצע. מחיר המנוי משתנה בין המשקיעים ונקבע על ידם.

פלטפורמות למסחר חברתי, כגון Collective, מאפשרות מעבר להתראות בזמן אמת גם מסחר אוטומטי לחלוטין. המערכת מאפשרת להצמיד את חשבון המסחר של העוקב למשקיע שאותו הוא בוחר ולחקות את פעולות המסחר. ברגע שהמשקיע משגר עסקה חדשה החשבונות של המשתמשים שעוקבים אחריו ייכנסו לאותה עסקה בצורה אוטומטית במטרה להשיג את אותו מחיר כמו המשקיע הנעקב. כשהמשקיע יוצא מהעסקה גם העוקבים שלו יוצאים בצורה אוטומטית מהעסקה. זהו תהליך “מסחר מראה” (Mirror Trading) ובמילים אחרות מסחר אוטומטי (Automated Trading).

אלו נתונים ניתן לקבל במערכת המסחר החברתי?

פלטפורמת מסחר חברתי הפועלת בשקיפות מלאה, תציג למשתמשים את הנתונים הנדרשים על מנת לקבל תמונה רחבה ככל האפשר על פעילות המשקיעים המובילים ומתן אפשרות להשוואה ביניהם בטרם תתקבל ההחלטה אחר מי לעקוב.
בטבלת המשקיעים ניתן לראות מספר נתונים עיקריים:

 • • התשואה השנתית הממוצעת של כל תיקי ההשקעות
 • • שם האסטרטגיה
 • • Draw Down – הנתון שייתן לך מושג על הסיכון של האסטרטגיה.
 • • Profit Factor – נתון המודד את היחס בין רווחים להפסדים

 

כניסה אל עמוד של אחד המשקיעים המובילים תחשוף נתונים נוספים על פעולות המסחר, המאפשרים ניתוח מעמיק של אסטרטגיות ההשקעה שלו:

 • • היסטוריית המסחר, צפייה בכל עסקאות העבר של המשקיע מתחילת דרכו בזירת המסחר
 • • צפייה בגרף ביצועי התיק אל מול מדד המניות האמריקאי S&P500
 • • בלחיצה על הגרף ניתן לדעת מה הסכום המנוהל על ידי המשקיע
 • • צפייה בנתונים סטטיסטיים: מדד יחס רווחיות, תנודתיות, מדד שארפ ואף לבחון את האסטרטגיה.
 • • סוג העסקה (לונג/שורט), גודלה, שער הכניסה והיציאה והאם העסקה רווחית או מופסדת.

 

מהם השלבים להשקעה במסחר חברתי?

 1. רישום למערכת – נכנסים לאתר מסחר חברתי, נרשמים ללא עלות ומתקינים את האפליקציה.
 2. שאלון אפיון – לאחר רישום למערכת על הנרשמים לענות על שאלון אפיון קצר הנדרש מטעמי חוק ורגולציה.
 3. קבלת גישה למערכת – הנתונים שהתקבלו בשאלון האפיון מעובדים ולאחר מכן מתקבל אישור גישה לצפייה בתיקי ההשקעות התואמים את יכולות ההשקעה של העוקב כפי שעלו בשלב האפיון.
 4. חיבור חשבון ברוקרז – על מנת להשקיע יש לחבר את חשבון הברוקר למסחר חברתי האישי אל הלידר הנבחר. אם אין לכם חשבון ברוקר, ניתן לפתוח חשבון ייעודי ולחבר אותו לפלטפורמת המסחר החברתי.
 5. מעקב אחר משקיע – התחברות ותשלום דמי המנוי לצורך לאותו משקיע שנבחר למעקב.

 

איך בוחרים פלטפורמה למסחר חברתי?

מרגע שבחרתם להיכנס לזירת המסחר החברתי, חשוב שהדבר יתבצע באמצעות מערכת מסחר ידידותית למשתמש, פונקציונלית ואמינה. עליה להביא למשתמש את כל המידע שנדרש בזמן אמת ובחיתוכים שונים. פלטפורמה איכותית המהווה זירת פעילות עבור רבבות של סוחרים מכל העולם ומספקת אבטחה ותמיכה מלאה למשתמשים. כמו כן, ישנה חשיבות רבה למערכת אשר עומדת בכל תנאי הרגולציה והחוק ופועלת בשקיפות מלאה.

מאמרים נוספים

מסחר בבורסה למתחילים – כך תעשו זאת באופן עצמאי

יותר ויותר אנשים מוותרים על שירותיהם של הבנקים ובתי ההשקעות בניהול ההשקעות שלהם, ומתחילים לסחור בבורסות בארץ ובחו”ל

קרא עוד »

כך בוחרים אפליקציה למסחר במניות

מהי אפליקציית מסחר? אפליקציה להשקעה במניות מאפשרת למשקיעים ותיקים וחדשים לנהל את השקעותיהם בבורסה ובשווקים פיננסיים אחרים. אם

קרא עוד »
אודות קולקטיב

אודות קולקטיב

קולקטיב שמה לה למטרה להנגיש את המסחר החברתי ללקוחות ישראליים! באמצעות הטכנולוגיה של קולקטיב ניתן להיחשף לאפשרויות השקעה שלא היו קיימות עד היום. בקולקטיב תמצאו מנהלי השקעות שחושפים את ביצועי תיק ההשקעות שלהם בצורה שקופה וברורה. מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור את מנהל ההשקעות שמעניין אתכם ובאמצעות ממשק פשוט לחבר למעקב אוטומטי את תיק ההשקעות שלכם. מאותו רגע התיק שלכם יחקה בצורה אוטומטית לחלוטין את ביצועי המשקיע שבחרתם.

נשמע לכם מעניין? בואו נדבר!

  Collective 2 קולקטיב מסחר חברתי